امام جمعه لواسانات با اشاره به فعالیت‌های اجتماعی نماز جمعه منطقه گفت: مهمترین اقدام اجتماعی ما جریان عدالتخواهی و مبارزه با فساد در زمینه‌های مختلف بویژه زمین‌خواری و کوه‌خواری است که بحمدالله نتایج مطلوبی نیز به همراه داشته است.

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه لواسانات، حجت‌الاسلام سید سعید لواسانی صبح یکشنبه ضمن گرامیداشت ۵ مرداد، سالروز اقامه اولین نماز عبادی سیاسی جمعه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در جمع خبرنگاران افزود: اقدامات فرهنگی از عمده کارهای نماز جمعه لواسان است که هم ایجابی به ویژه روی نوجوانان همچنین دختران است که الحمدلله قدم‌های خوبی برداشته شده است و هم سلبی در راستای مقابله با ناهنجاری های فرهنگی که متاسفانه بیش از گذشته شده که تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر جمعی مطرح کرده ایم، اما متاسفانه نتیجه مطلوب به دست نیامده است و این مسیر را با تلاشی مضاعف ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به جایگاه نماز جمعه تاکید کرد: اهمیت این فریضه عبادی سیاسی، اهمیت اسلام است. نمازی که مشمول ذکرالله، دعوت به تقوا، همبستگی ملی و ترویج پذیرش مسئولیت اجتماعی می‌شود.

خطیب جمعه لواسانات خاطرنشان کرد: در خطبه‌های این نماز باید به تبیین حقایق موجودی که در پیرامون کشور و محل زیست‌مان در حال جریان است، پرداخت.

امام جمعه لواسان با تاکید بر اهمیت همبستگی ملی ابراز کرد: با دعوت مردم برای ایفای نقش موثر خود در وحدت ملی، در راستای تقویت ایران اسلامی گام می‌نهیم.

وی بر لزوم جذب نوجوانان و جوانان جامعه به حضور در نماز جمعه بیان داشت: همواره تلاش ما در این بوده تا برای جذب این قشر مهم و تاثیرگذار کشور، علاوه بر برخورد نیکو و مهربانانه، اقدامات موثری همچون محیط‌سازی شاد و مفرح انجام دهیم و خطبه‌ها را عالمانه، متنوع و مرتبط با مسائل منطقه بیان کنیم.

لواسانی افزود: استقبال جوانان نسبت به مشکلات این منطقه بسیار خوب برآورد می‌شود و این قشر لواسان ارتباطی صمیمی با امام جمعه و نماز جمعه برقرار کرده و به راحتی صحبت‌های خود را مطرح می‌کنند.

خطیب جمعه لواسانات یادآور شد: ارتباط با دانشجویان فعال و دغدغه‌مند دانشگاه‌های متعدد را نیز می‌توان عاملی بر جذب حوانان به نماز جمعه لواسان برشمرد.

وی همچنین تقوا، رعایت مبانی اخلاق و توصیه‌های مطروحه در خطبه‌های نماز جمعه، انقلابی بودن و درک مشکلات مردم را از ویژگی‌های یک امام جمعه موفق دانست و گفت: اگرچه در بسیاری از موارد توان و امکان حل مشکلات شهروندان را نداریم اما حتی شنیدن حرف‌های آنها با صبوری نیز می‌تواند مرهم کارسازی باشد.

امام جمعه لواسان با اشاره به مطالبات امامین انقلاب از نماز جمعه، اظهار داشت: ائمه جمعه به تعبیر رهبر معظم انقلاب پدر منطقه به شمار می‌آیند لذا بایستی در حدود مسئولیت خود و بدون دخالت در امور دولتی، برای رفع امور مردم ورود کنند.

لواسانی تصریح کرد: جایگاه امام جمعه میطلبد فرد با مردم ارتباطی منعطف و خوب داشته باشد، عملکرد مسئولان را مراقبت و نظارت کند و با روحانیون نیز رابطه‌ای برادرانه داشته باشد. همچنین نسبت به مسائل اجتماعی منطقه حساس بوده و به تبیین عالمانه این موارد بپردازد.

بخش لواسانات به مرکزیت شهر لواسان، دارای ۲۰ روستا، با جمعتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر از توابع شهرستان شمیرانات در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

اوقات شرعی