حجت‌السلام سید سعید لواسانی، امام جمعه لواسانات روز یکشنبه در نشست اختصاصی با رئیس قوه قضائیه حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به تشریح مشکلات لواسانات و درخواست‌های شهروندان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه لواسانات، وی در این نشست اظهار داشت: لواسان با پدیده‌ ناپسند ساخت و سازهای غیرمجاز و عجیب و تخلفات شهرداری و شوراهای قبل مواجه بوده است. این پدیده زشت فقط در شهر نیست، بلکه روستاها و حریم‌های روستاها را هم در برگرفته که چهره لواسان را بسیار زشت کرده است.

وی افزود: متاسفانه کمیسیون ماده ۱۰۰ در تخریب بناهای غیرمجاز روش افراط و تفریط پیش گرفته است، همانطور که اخیراً حتی خانه روستایی که ۱۰ پیش ساخته شده به کمیسیون مربوطه به منظور صدور حکم تخریب برده می‌شود.

امام جمعه لواسان تصریح کرد: زمین خواری‌های گسترده مثل تپه سرخه و تپه تاریخی تنگل‌ خانه روستای برگ جهان، سندسازی و اهمال کاری اداره ثبت اسناد، تجاوز به حرائم روستاها و رودخانه‌ها نیز وضعیت بسیار بدی در منطقه دارد.

وی تاکید کرد: تبعیض در اجرای قانون نیز در منطقه بویژه در اقدامات جهاد کشاورزی مشهود است! به این صورت که ویلاهای غیرمجاز با متراژ‌های بالا دست نخورده باقی مانده و خانه‌های کوچک مردم بومی را تخریب می‌کنند، پس از آن نیز تپه‌هایی از مخروبه ایجاد می‌شود که در اصل اراضی به چرخه تولید کشاورزی بازگردانده نمی‌شوند.

 

اقدامات قوه قضائیه مردم لواسان را امیدوار کرد

لواسانی خاطرنشان کرد: در دوره جدید قوه قضائیه بسط عدالت و ورود مقتدرانه به بحث مبارزه با فساد بسیار نتیجه‌بخش و منجر به امیدواری اهالی لواسان شده است.
وی تصریح کرد: امیدواریم پرونده شهرک ویلایی باستی نیز همانند شهرک کلاک و پرونده تصرف اراضی تپه سرخه بررسی و احکام عادلانه‌ای در این خصوص صادر و اتفاقات خوب بیشتری در راه باشد.

مطالبات لواسانی‌ها از رئیس قوه قضائیه

امام جمعه لواسان خطاب به حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی درخواست کرد: اصلاح قوانین ناکارآمدی که منافذ فساد را نیز باز کرده‌اند، نظیر قانون شوراها، شهرداری‌ها، کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۹۹، قوانین جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و … که عامل تبعیض می‌شوند، با هماهنگی قوه قضائیه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه پرچم عدالت و علم مبارزه با فساد ۴ سال است در لواسان برافراشته شده، گفت: انتظار داریم لواسان به دلیل نزدیکی به پایتخت، سکونت برخی از کارگزاران نظام، حضور سلبریتی‌ها و صاحبان زر و زور، آقازاده ها، دامادها و نوکیسه‌ها در این منطقه که زیاده خواهی می‌کنند، به عنوان پایلوت و نمونه اقدامات قوه قضائیه در مبارزه با فساد محسوب شود و این پرچمی که در لواسان بلند شده و در دوره اخیر قوه قضائیه با صلابت آن را برافراشته است، همواره برافراشته بماند و قرار تجربه گران‌بهایی برای اقدامات قاطعانه قوه قضاییه در سراسر کشور باشد.

لواسانی بیان داشت: نیروهای اطلاعاتی امنیتی بویژه اطلاعات سپاه بایستی به ریشه‌یابی فساد در پرونده‌های موجود بپردازند تا شاهد ریشه‌کن شدن این پدیده ناپسند باشیم.

وی تاکید کرد: درست است لواسانات یک بخش است اما مسائل اقتصادی کلانی دارد که درخواست ما برای جلوگیری از اقدامات متخلفان و تسریع در رسیدگی به تخلفات، تقویت حوزه قضایی منطقه با حضور دادستان مستقل، دادگاه تخصصی مفاسد اقتصادی و زمین‌خواری و انتصاب رئیسی انقلابی، عدالت‌ طلب، دغدغه‌مند، با بصیرت و تدبیر، ضد فساد، اشرافیت و تبعیض برای این حوزه قضائی است.

لواسانی ابراز کرد: اگر قوه قضائیه محکم و با صلابت در لواسان ایستاده باشد، جلوی تخلفات ادارات دولتی نیز گرفته می‌شود.

بررسی پرونده شهردار پیشین لواسان در دادگاه مفاسد اقتصادی

وی اعلام کرد: به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد دادم تا پرونده شهردار پیشین لواسان به جای دادسرای کارکنان دولت در دادگاه مفاسد اقتصادی بررسی شود، که وی نیز استقبال کرده و ان‌شالله این اتفاق هم محقق می‌شود.

رئیسی: دیگر پرونده‌های موضوعی نیست، تمام لواسان را زیر نظر خواهیم داشت

رئیس قوه قضائیه در این جلسه ضمن اینکه خطاب به امام جمعه لواسان گفت: تمام مطالب شما را خوانده‌ام و دغدغه‌مندی شما برای لواسان که کاملاً مشخص دست، لمس کرده‌ام، گفت: ما در رابطه با مسائل لواسان بسیار جدی هستیم و تا ریشه کن شدن فساد تمام لواسانات و رودبار قصران را زیر نظر خواهیم داشت و دیگر بحث پرونده‌ها و موضوعات خاص مطرح نیست، بلکه ما مساله را کلان و جامع می بینیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی تاکید کرد: از اهالی و جوانان متدین و دغدغه‌مند لواسان می‌خواهیم تا در راستای تسریع شناسایی تخلفات منطقه به ما کمک کنند.

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام سید مجتبی حسنی امام جمعه رودبار قصران، همسر شهید مدافع حرم کمال شیرخانی، سرهنگ عبدالله مدیری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج الغدیر (لواسانات و رودبار قصران) و علیرضا لبافی از معتمدان لواسانات نیز در خصوص دغدغه‌های زمین‌خواری، تخلفات ساختمانی و مسائل فرهنگی منطقه مطالبی را مطرح کردند.

لواسان، مرکز بخش لواسانات از توابع شهرستان شمیرانات، با جمعیتی بالغ بر ۱۸ هزار نفر در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده که اخیراً ساخت و سازهای غیرمجاز، زمین‌خواری و کوه‌خواری در آن بسیار خبرساز بوده است.

اوقات شرعی