امام جمعه لواسانات اعلام کرد: گیت آرامستان تپه سرخه (محله نجارکلا) نهایتاً ظهر امروز با تلاش مسئولان منطقه و هماهنگی قضائی تهران، با حکم رئیس حوزه قضائی بخش توسط عوامل شهرداری با حضور نیروی انتظامی برداشته شد.

آرامستان محله نجارکلا مشهور به تپه سرخه چند ماهی‌ بود توسط افرادی که ادعای مالکیت خصوصی بر اراضی آن منطقه را دارند تصرف شده و با نگهبان و گیت راه را بر اهالی چه بخواهند جسدی را دفن کنند، چه بر سر مزار درگذشتگان فاتحه‌ای نثار کنند، بسته‌ بودند که بررسی و رسیدگی به این پرونده در اولویت کاری مسئولان شمیرانات قرار داد.

حجت‌الاسلام سید سعید لواسانی در ۲۴ تیرماه نیز با توجه به اینکه دیوان عالی کشور دو دادنامه مربوط به اراضی تپه سرخه که خلاف بیّن مقررات شرع و قانون بوده را ابطال کرده است، گفت: لواسان یکی دیگر از قله‌های عدالت را فتح کرد.

وی افزود: عدالت علوی بسی بزرگتر از آن است که تاکنون انجام شده است و الحمدالله یکی از جلوه‌های عدالت در لواسان رخ نمود و بخشی از اراضی معروف به تپه سرخه به بیت‌المال بازگشت.

امام جمعه لواسان در توضیح این مساله تشریح کرد: ۲۷ هکتار زمین با ۱۰ گرم‌ نبات مصالحه شده بود و هیچکس این خلاف بین را ندید! جالب اینکه این مصالحه در اراضی ملی بود! یعنی زمین دولتی بین دو نفر با ۱۰ گرم نبات، مورد مصالحه قرار گرفت!

وی تاکید کرد: مسئولان مربوطه در لواسان بویژه حوزه قضائی منطقه باید با قاطعیت راه مردم را باز کنند تا بتوانتد با خیال آسوده راهی زیارت اهل قبور شوند.

لواسانی ابراز کرد: اشتباه نکرده‌اند که گفته‌اند دو قبرستان است که راهشان را بسته‌اند، آن‌ هم قبرستان بقیع و تپه سرخه لواسان است!

امام جمعه لواسان اعلام کرد: از مسئولان امنیتی خواسته‌ام که ورود جدی داشته باشند و با ریشه‌یابی تخلفات راه آن را ببندند؛ آن‌ها قول داده‌اند و ما منتظر هستیم. یقیناً با همراهی آنان با مردم و قوه قضائیه گام‌های مثبتی در راستای برقراری عدالت و مبارزه با فساد برداشته خواهد شد.

بخشی از زمین‌های مرغوب لواسان در منطقه تپه‌سرخه که زمانی به عنوان اراضی ملی شناخته می‌شد، حالا به عرصه تاخت و تاز افرادی تبدیل شده که با تفکیک زمین‌ها به دنبال فروش آن بوده و سودای ویلاسازی در منطقه را در سر می‌پرورانند.

ماجرای تغییر کاربری ۲۷ هکتار زمین در یکی از بهترین نقاط لواسان، مسأله‌ای است که جای تأمل فراوانی دارد. این اراضی که طبق ماده ۶۴ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، بخشی از اراضی ملی است در محلی به نام تپه‌سرخه قرار دارد. تا پیش از سال ۱۳۸۱ زمین‌های بالادست نهر نجارکلا اولیا بخشی از اراضی ملی شناخته می‌شد و پایین‌دست این نهر به دلیل وجود قنات، اراضی ارباب رعیتی، اصطبل، قلعه و چاه در دهه ۱۳۵۰ از مستثنیات شناخته شد و در اختیار مالکان قرار گرفت.

در طول سال‌هایی که این اراضی بخشی از اراضی ملی بودند با همکاری و مشارکت مردم و اجرای شهرداری لواسان در این منطقه درختکاری انجام شده بود. این درخت‌ها که بخشی از آن در قالب طرح‌های کارآموزی توسط دانش‌آموزان کاشته شده بود، الان قطع شده‌اند تا عده‌ای که به‌واسطه تغییر نظر کارشناسی در ابتدای دهه ۱۳۸۰ این اراضی را ملک خصوصی خود می‌دانند، بتواند زمین‌ها را به‌ راحتی تصاحب کنند.

لواسانات دارای ۲۰ روستا و به مرکزیت شهر لواسان با جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر از توابع شهرستان شمیرانات در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

اوقات شرعی