امام جمعه لواسانات با توجه به اینکه دیوان عالی کشور روز دوشنبه دو دادنامه مربوط به اراضی تپه سرخه که خلاف بیّن مقررات شرع و قانون بوده را ابطال کرده است، گفت: لواسان یکی دیگر از قله‌های عدالت را فتح کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه لواسانات، حجت‌ الاسلام سید سعید لواسانی روز چهارشنبه با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: عدالت علوی بسی بزرگتر از آن است که تاکنون انجام شده است و الحمدالله یکی از جلوه‌های عدالت در لواسان رخ نمود و بخشی از اراضی معروف به تپه سرخه به بیت‌المال بازگشت.

وی در حساب اینستاگرام خود نیز با بیان اینکه لواسان سال‌هاست دلچرکین از تصرفات و فسادها پرچم عدالت را بلند کرده است، نوشت: یکی از مطالبات جدی، درباره اراضی موسوم به تپه‌سرخه بود که با تلاش و پیگیری شبانه‌روزی و دقت قوه قضائیه در دوره جدید به رای شعبه دوم دیوان عالی کشور رسید.

امام جمعه لواسان افزود: اقدامی خلاف مقررات قانونی و موازین شرع که متاسفانه در سال‌های گذشته انجام شده بود، نقض شد و دعوی ناموجه پیشین رد شد.

لواسانی تصریح کرد: اما این اول ماجراست؛ ۲۷ هکتار زمین با ۱۰ گرم‌ نبات مصالحه شده بود و هیچکس این خلاف بین را ندید! جالب اینکه این مصالحه در اراضی ملی بود! یعنی زمین دولتی بین دو نفر با ۱۰ گرم نبات، مورد مصالحه قرار گرفت!

 

وی خاطرنشان کرد: اکنون راه آرامستان بسته شده است و رای شعبه ۱۰ دیوان عدالت اداری نیز روشن است‌. مسئولان مربوطه در لواسان بویژه حوزه قضائی منطقه باید با قاطعیت راه مردم را باز کنند تا بتوانتد با خیال آسوده راهی زیارت اهل قبور شوند.

امام جمعه لواسان ابراز کرد: اشتباه نکرده‌اند که گفته‌اند دو قبرستان است که راهشان را بسته‌اند، آن‌ هم قبرستان بقیع و تپه سرخه لواسان است!

لواسانی اعلام کرد: از مسئولان امنیتی خواسته‌ام که ورود جدی داشته باشند و با ریشه‌یابی تخلفات راه آن را ببندند؛ آن‌ها قول داده‌اند و ما منتظر هستیم. یقیناً با همراهی آنان با مردم و قوه قضائیه گام‌های مثبتی در راستای برقراری عدالت و مبارزه با فساد برداشته خواهد شد.

تعلل در مساله تپه سرخه جایز نیست

وی در خطبه‌های ۶ تیرماه نیز با اشاره به این مساله بیان داشت: در خصوص مساله جادۀ آرامستان تپه سرخه تعلل جایز نیست؛ نباید خانواده‌های متوفیان که هر روز شکایت خود را پیش ما می‌آورند بیش از این اذیت شوند.

امام جمعه لواسان افزود: شهرداری و حوزۀ قضایی لواسان به وظیفۀ خود عمل کنند. معنا ندارد که قبرستانی که چهل سال قدمت دارد، راهش بسته شود و مسئولان هم در برخورد با این ناهنجاری تعلل کنند.

بررسی ویژه تپه سرخه در دستور کار مجلس شورای اسلامی

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران نیز در حاشیه بازدید جمعی از نمایندگان این مجمع از شهرستان شمیرانات در ۶ تیرماه اعلام کرد: به زودی، فرماندار شمیرانات، امام جمعه و شهردار لواسان گزارشی از معضل زمین‌خواری لواسانات را به مجلس ارائه خواهند کرد.

علی خضریان تصریح کرد: در بحث اراضی تپه سرخه اختلافاتی وجود دارد که به نظر می‌رسد شرایط آنجا نسبت به سایر بخش‌های لواسانات در حوزه زمین‌خواری دچار پیچیدگی‌های بیشتری باشد که قرار شد به صورت ویژه بررسی آن را در دستور کار قرار دهیم.

ماجرای تپه سرخه چیست؟

بخشی از زمین‌های مرغوب لواسان در منطقه تپه‌سرخه که زمانی به عنوان اراضی ملی شناخته می‌شد، حالا به عرصه تاخت و تاز افرادی تبدیل شده که با تفکیک زمین‌ها به دنبال فروش آن بوده و سودای ویلاسازی در منطقه را در سر می‌پرورانند.

ماجرای تغییر کاربری ۲۷ هکتار زمین در یکی از بهترین نقاط لواسان، مسأله‌ای است که جای تأمل فراوانی دارد. این اراضی که طبق ماده ۶۴ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، بخشی از اراضی ملی است در محلی به نام تپه‌سرخه قرار دارد. تا پیش از سال ۱۳۸۱ زمین‌های بالادست نهر نجارکلا اولیا بخشی از اراضی ملی شناخته می‌شد و پایین‌دست این نهر به دلیل وجود قنات، اراضی ارباب رعیتی، اصطبل، قلعه و چاه در دهه ۱۳۵۰ از مستثنیات شناخته شد و در اختیار مالکان قرار گرفت.

در طول سال‌هایی که این اراضی بخشی از اراضی ملی بودند با همکاری و مشارکت مردم و اجرای شهرداری لواسان در این منطقه درختکاری انجام شده بود. این درخت‌ها که بخشی از آن در قالب طرح‌های کارآموزی توسط دانش‌آموزان کاشته شده بود، الان قطع شده‌اند تا عده‌ای که به‌واسطه تغییر نظر کارشناسی در ابتدای دهه ۱۳۸۰ این اراضی را ملک خصوصی خود می‌دانند، بتواند زمین‌ها را به‌ راحتی تصاحب کنند.

آرامستان محله نجارکلا مشهور به تپه سرخه چند ماهی‌ست توسط افرادی که ادعای مالکیت خصوصی بر اراضی آن منطقه را دارند تصرف شده و با نگهبان و گیت راه را بر اهالی چه بخواهند جسدی را دفن کنند، چه بر سر مزار درگذشتگان فاتحه‌ای نثار کنند، بسته‌اند؛ البته بررسی و رسیدگی به این پرونده در اولویت کاری مسئولان منطقه قرار دارد و امید است به زودی منجر به نتیجه شود.

اوقات شرعی